Figura Pana Jezusa Miłosiernego w Szczawnem to najmłodszy znak religijny w tej miejscowości. Figura znajduje się przed domem stojącym przy głównej drodze, w kierunku do Rzepedzi. W 2010 roku wspomniany dom wraz z gospodarstwem został zakupiony przez miejscową rodzinę. Na zakończenie generalnego remontu swojego starego – nowego domu rodzina postanowiła wznieść przed domem figurę Matki Bożej Niepokalanej. Ufundowanie figury miało być swego rodzaju aktem dziękczynnym za dotychczasowe spokojne życie rodziny, a także aktem zawierzenia Opatrzności na przyszłość. Oczywiście nie można pominąć faktu, że figura Świętego witająca gości, przechodniów, turystów jest do dziś przede wszystkim manifestacją przywiązania do wiary i tradycji Kościoła Katolickiego.
Latem 2011 roku zostały rozpoczęte prace przy wykonaniu kolumny pod figurę. Kiedy wszystko było już przygotowane, rodzina udała się do sklepu przy Parafii OO. Franciszkanów w Sanoku, aby odebrać wcześniej zamówioną figurę Matki Bożej Niepokalanej. Wówczas to doszło do zmiany planów, gdyż wchodzących do sklepy z figurami niejako przywitała figura Pana Jezusa Miłosiernego. Sprzedawca zauważył poruszenie wśród kupujących i stwierdził, że Matka Boża się nie obrazi, jeżeli zamiast jej figury zakupią figurę jej Syna. W ten sposób wyobrażenie Jezusa Miłosiernego znalazło się w Szczawnem.
Tam, gdziekolwiek na Ziemi znajdują się katolicy, towarzyszy im Chrystus w postaci tego obrazu. Dla nas Polaków szczególną chlubą jest fakt, że miejscem powstania tego przedstawienia Jezusa Paschalnego jest nasza Ojczyzna. Chrystus w ikonografii utrwalonej na obrazach „Jezu ufam Tobie” objawiony został św. siostrze Marii Faustynie Kowalskiej. Pierwowzór przedstawienia Jezusa Miłosiernego namalowany został pod kierunkiem św. Faustyny w 1934 r. przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Ewidentnie dużym walorem przeniesienia postaci Jezusa z płaskiego obrazu (dzieła malarskiego) w przestrzeń 3D (figura, rzeźba) jest uwydatnienie ruchu Chrystusa. Dynamika Zbawiciela widziana jest najlepiej, gdy przyjrzymy Mu się z boku i tyłu. Widzimy wówczas żywą postać Zmartwychwstałego, który zmierza śmiałym krokiem w stronę wyznawców i nie tylko, gdyż pełnia łask płynących z przebitego Serca Jezusa jest skierowana do każdego człowieka. Dodatkowo Chrystus błogosławi ludziom gestem uniesionej prawej ręki. Kapliczka Jezusa Miłosiernego przypomina domownikom o modlitwie. Znak krzyża wykonują wyruszając w podróż, opuszczając granice domostwa. Bardzo często na chwilę modlitwy przy kapliczce zatrzymują się osoby spacerujące w okolicy, mieszkańcy Szczawnego, ale też i turyści. O otoczenie figury dba cała rodzina, pielęgnacja i porządkowanie ogrodu, w którym znajduje się kapliczka, jest wspaniałą okazją do pogłębiania więzi rodzinnych.
Poświęcenia figury w Szczawnem dokonał w 2011 roku, w czasie kolędy, ksiądz Krzysztof Zygar – wikariusz Parafii Rzepedź.
Oliwia i Robert Piechoccy
Szczawne